Uzay Yolu (Star Trek)

05:59 Princess Emeraude 0 Comments


James Blish tarafından kaleme alınan ve ülkemizde 70'li yıllarda Altın Kitaplar Yayınevin'nde basılan Uzay Yolu Eski Kuşak Serisi on ciltten oluşmakta. Kitabın önsözünde şu cümleler kaleme alınmış:

"UZAY YOLU sadece zevkle okunan ve heyecanla seyredilen hikâyeler dizisi değildir. Küçükleri eğiten,büyükleri düşündüren yönüyle 7'den 70'e herkesi ilgilendiren ve mutlaka okunması gereken hikâyelerdir. Her hikâyenin insanlığa bir mesajı olduğu gibi, hikâye kahramanlarının kişilikleri de okuyanları derhal etkileyecek güçtedir. Çünkü; Kaptan Körk cesaretin, liderliğin ve kahramanlığın sembolüdür. Volkan Gezegeni'nden gelen yeşil kanlı Mistir Spak, ileri görüsü ve mantığı temsil eder. önsezisiyle ve trans haline geçerek diğer canlıların düşüncelerini okuma yeteneği vardır. Doktor Makkoy bilime ve hayata saygıyı canlandırır. Atılgan uzay gemisi ve onun maceraları, gelişmiş zekânın neler yapabileceğini ortaya koymaktadır. Günümüz insanının, aslında gerçeklik tohumlarını içinde barındıran hayal gücünü ortaya koyan bu eser, kesin bir belge olarak (amma iddalı sözler!) hafızaları süsleyecektir. DR. TURHAN BOZKURT"
Kitapta adı geçen önemli kişiler başlığında ise aşağıdaki liste yer almakta:
 
Atılgan: Yıldız Donanma Sisteminin en modern silâhlarla donatılmış, en büyük uzay gemilerinden biridir. (Tabii kişi değildir o ayrı:)
Kaptan Körk: Atılgan gemisinin tam yetkili kaptanı. Son derece bilgili, karakterli, zeki ve dürüst bir kişidir.
Mistir Spak :Atılgan gemisinin Birinci Subayı ve Kaptan Körk'ün en yakın arkadaşı, yeşil derili, sivri kulaklı bir Volkan. Bütün sorunları mantıkla çözümler, tüm olayları mantığa bağlar.
Doktor Makkoy: Geminin Başhekimi. Bilgili, yüksek eğitimli bir kişi. Spak'ia daima şakalaşır. Kaptan Körk'le Mistir Spak'ın yakın arkadaşı.
Mistir Skat: Geminin makine mühendisi. Yüksek eğitimli, her türlü makineden anlayan, becerikli bir subaydır.
Mistir Sulu: Atılgan gemisinin dümencisi.
Teğmen Uhura: Haberleşme uzmanı, Nil vadisinden gelme, güzel ve çekici bir Bantu.

Sonrasında kitap "Kaptanın Seyir Defteri : Yıldız tarihi 3701.07.2. Atılgan gizli bir görevle yoluna devam ediyor...." şeklinde hikaye başlar. O dönem, her bir kitapta yer alan üç ya da dört ayrı macerayı okurken hayli keyif alırdım. Şimdilerde gramer yapısındaki eskilik dolayısıyla aynı tadı bulmak zor. Aradan geçen onca zamana rağmen okumadan önce bile özellikle Uzayda Aşk, Spock'ın Beyni, Gizli Görev ve Uzayda Fırtına'dan bölük pörçük şeyler anımsıyordum. Herhalde zamanında fazlasıyla ilgimi çekmiş ki unutmamışım. 

- Uzay Yolu: Birinci Kuşak Hikayeleri
- Uzay Yolu: Ben Değişmem
- Uzay Yolu: Uzayda Aşk
- Uzay Yolu: Gizli Görev
- Uzay Yolu: Vahşet Perdesi
- Uzay Yolu: İnsan Tuzağı
- Uzay Yolu:  Uzayda Fırtına
- Uzay Yolu: Mr.Spock'un Beyni
- Uzay Yolu: Komik Hikaye 1
- Uzay Yolu: Komik Hikaye 2

Uzay Yolu Yeni Kuşak Serisi: Yeni nesil hikayeleri hangi zaman diliminde basıldı bilemiyorum. Ancak sonraları zaten eski ilgimi kaybettim. Dolayısıyla  bu seriden okuduğum kitap olmadı.

Uzay YoluYeni Kuşak Barış Koruyucuları
Uzay Yolu Yeni Kuşak Farpoint'te Karsilasma
Uzay Yolu Yeni Kuşak Hamlin Çocukları
Uzay Yolu Yeni Kuşak: Hayalet Gemi Uzay
Yolu Yeni Kuşak: Hayatta Kalanlar

0 yorum: